14 Şubat Sevgililer Günü Anlam ve Önemi

sevgililer günü

İnsanlar birbirlerine yalnızca bir gün değil her gün değer vermeli, sevgisini göstermeli elbet. Ancak tüm dünyada kutlanan Sevgililer Günü, sevginizi göstermenin ve jest yapmanın yalnızca ufak bir bahanesi de diyebiliriz esasında. Peki 14 Şubat günü kutlanan ve Sevgililer Günü olarak geçen bu gün öncelikle ne zaman başlamış hiç merak ettiniz mi? Potink Kitap Sevgililer Gününün tarihçesini ve sevgilinize hediye edebileceğiniz kitapları sizin için derledi.

Valentine’s Day

14 şubat

Evrensel dilde Valentine’s Day olarak geçen bu özel günün Valentine’den gelen isim kökeni aslında bir kişiyi temsil ediyor. Aziz Valentin olarak tarih sayfalarında yer alan bu kişi doktor olarak çalışan bir Katolik rahip. Milattan sonra üçüncü yüzyılda İtalya’da yaşayan bu rahip, Roma’da görev yapmıştır.

Peki Valentine Adlı Bu Rahip Neden Sevgililer Gününe İlham Olmuştur?

Sevgililer Günü neden Valentine’s Day olarak geçiyor merak ettiniz mi? Aslında cevabı oldukça basit. Valentin, birbirlerine aşık olan ancak o zamanlardaki İmparator II. Kladius tarafından ordusu için asker alırken evliliğin bu askerler için engel olacağını düşünmesi ve evliliğe yasak koyduğu için evlenemeyen çiftleri gizlice evlendirmesi, mutlu etmesiyle nam salmıştır. İmparator, Valentin’in bu yasağı deldiğini öğrendiğinde ise onu hapse yolladı. Valentin, hapishanede geçirdiği zamanını İsa Mesih’in canını çarmıhta başkaları adına verdiğini söyleyerek, sevgiyle insanlara ulaşmak için kullandı.

Valentin’in Sadakati

İmparator Kladius, Valentin’in Hristiyan inancından vazgeçip Roma tanrılarına ibadet etmeyi kabul ettiği takdirde serbest bırakacağını söyledi. Valentin ise bu teklifi geri çevirmekle kalmayarak İmparator’u İsa Mesih’e inanması için teşvik etti. Tabii ki o zamanlardaki yaşam koşullarını ve kuralları düşünürsek onun bu hamlesi hayatına mal oldu. İmparator bu karara oldukça öfkelenerek Valentin’i ölüme mahkûm etti.

Valentin, hapishanede bir gardiyanla arkadaş olup gardiyanın görme yetisi olmayan kızı Julia’ya derslerinde yardım eder, öldürülmeden önce Julia’yı İsa’ya yakın kalmaya teşvik edip arkadaşı olduğu için ona teşekkür etmek adına son bir not yazdı. “Valentin’den” olarak imzasını attığı bu not, insanlar için Valentin’in öldürüldüğü gün yani 14 Şubat, insanların birbirlerine sevgi dolu mesajlar vermesi, hediyeler alması konusunda ilham oldu.

14 Şubat 270 yılında vahşice katledilen Valentine, birçok gence ilham olarak Tanrı’nın insanlara mucizevi yollarla yardım etmek için çaba sarf ettiği bir aziz hâline dönüştü. Milattan sonra 496 yılında ise Papa Gelasius, bu günü Sevgililer Günü olarak belirledi.

Sevgililer Günü sevgilinizi mutlu etmenin yollarından birisi de onun ruhuna hitap edecek hediyeler vermektir. Potink Mağazamızdan sevgiliniz için birbirinden farklı hikâyeleri barındıran kitaplarımızı seçebilir, sizin için oluşturduğumuz özel paketlerimizden faydalanabilirsiniz.

Hepinize aşkla, mutlulukla dolu bir hayat dileriz.

Potink Kitap

Bir yorum bırak