29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun!

29 ekim

Gece olmuş Çankaya’ya gitmek üzere Meclis binasından ayrılırken koridorda Kemalettin Sami ve Halit Paşa’larla karşılaşmıştı. Ali Fuat Paşa Ankara’dan hareket ederken o günkü gazetede ”Bir Uğurlama ve Karşılaşma” başlığı altında bir yazı okumuştu. Onları akşam yemeğine davet ederek yemek sırasında; ”Yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz,” demişti. O dakikadan itibaren yemekteki önemli isimlerle beraber bir program yapıldı.

Bu konuşma Nutuk’ta şöyle yer alır; “Yemek sırasında, ‘Yarın Cumhuriyet ilan edeceğiz,’ dedim. Orada bulunan arkadaşlar, derhal düşünceme katıldılar. Yemeği bıraktık. O dakikadan itibaren, nasıl hareket edileceği konusunda kısa bir program yaparak arkadaşları görevlendirdim.”

İşte o günün ertesi günü olan 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet ilan edildi ve günümüze kadar bugün Atatürk’ün sayesinde milli bayram olarak kutlanmaya başladı.

98 yaşında olan Türkiye Cumhuriyeti, 29 Ekim’de Cumhuriyetin ilanıyla beraber yeni bir devrin kapılarını açtı. Atatürk’ün; ”Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir,” sözü bugün oldukça büyük bir önem taşıyan ve devlet yönetiminde büyük önem taşıyan bir söz olarak tarihe adını yazdırdı.

Ölümünün 79.yılında Atatürk’ü özlemle anıyor, her zamankinden çok yokluğunu hissediyoruz. Üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen hâlâ geleceğimiz için bize yol gösteren ve fikirleriyle ışık tutan Ulu Önderimiz Atatürk’ü konu alan Sarı Zeybek adlı belgeselin konusunu sizler için paylaşmak istedik. Umuyoruz ki; yıllar boyunca yaptıkları aklımızda, fikirleri zihnimizde ve sevgisi kalbimizde büyüyerek ilan ettiği bugünü ve her günü yaşatmaya devam ederiz.

Sarı Zeybek – 1993, Can Dündar

1993 yılında yönetmenliğini Can Dündar’ın yapmış olduğu Sarı Zeybek belgeseli belki de Atatürk’ü en iyi anlatan belgesellerden bir tanesidir. Atatürk’ün son 300 gününü anlatan bu belgeselin içerisinde yer alan hikâyeler ve mektuplar tarihe tanıklık etmemizi sağlıyor. Her ne kadar uzun yıllar önce aramızdan ayrıldığını biliyor olsak da, bu belgeselle birlikte hayatta kalmasını umuyoruz.

 

Belgeseli izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir yorum bırak