6 Basit Adımda Kitap Yazmak

Kitap yazmak ve satış yapmak istiyorsanız, önünzdeki en büyük engel kitabınızı yayınlamak değil aslında kitabı gerçekten yazmaktır. Sizlere 10 basit adımda nasıl kitap yazabileceğinizi anlatarak bu muhteşem uğraşa gönül vermenize ve herkese kendinizi ifade edebilmenize ön ayak olmak istiyoruz.

Kitap yazmanın en zor bölümü oturup bir şeyler yazmaya başlamak ve çalışmaktır. Üstelik gerçekten başarılı bir kitap yazmak istiyorsanız belki de tüm enerjinizi ve zamanınızı kitap yazmaya vermeniz gerekebilir.

Bir çok insan profesyonel bir yazar olmayı, düşüncelerini başka insanlara aktarmayı ve sesini onlara duyurmayı hayal eder. Ancak bunu başarabilmek için ciddi bir şekilde çalışmalı ve disiplinli olmanız gerektiğini unutmayınız.

nasıl kitap yazılır

Genel olarak kitap yazmanın 3 bölümden oluştuğunuz söyleyebiliriz. Bunlar;

Başlangıç: Öncelikle yazmaya başlamalısınız. Bu oldukça basit görünen cümle, ne yazacağınızı düşünmeye başladığınızda, neye nereden başlayacağınızı, nasıl planlayacağınızı, gelişmeleri oluşturup sonuca nasıl ulaşacağınızı düşünmeye başladığınızda pek de basit görünmemeye başlayacaktır.

Motivasyon: Yazmaya motive olmanız güzel bir şeydir. Ancak kitap yazacaksanız sizi asıl zorlayacak olan motive kalmak ve kitabınızı bitirmeye devam edebilmek olacaktır. Yazmaya başladıkça aklınızın karıştığını, aşırı düşündüğünüzü, seçenekler denizinde boğulmaya bağladığınızı düşünebilirsiniz. İşte tüm bunlarla mücade etmek ve motive bir şekilde yazmaya devam etmek çok önemlidir.

Bitiş: Kimse, neredeyse bitmiş olan bir kitapla ilgilenmez. Bitmiş kitabı görmek isterler. Sizi yazar yapacak olan yeni bir kitap projesine başlamanız değil, kitabı bitirmeniz olacaktır.

Başarılı bir kitap yazmak oldukça zor, yoğun çalışma ve motivasyon isteyen, herkesin baş edemeyeceği bir iştir.  Bu koşulları kabul ediyorsanız, kitap yazmak için bilmeniz gereken 10 basit adımdan bashedeceğiz.

 

1- Kitabın Konusuna Karar Verin

Yazmayı düşündüğünüz kitabın görüşünü, konusunu, sadece bir cümle ile yazmayı deneyin. Daha sonra bunu bir paragraf ile yazmayı deneyin. Son olarak 1 sayfa olarak yazmayı deneyin. Bu işlemlerin ardından kitabın içerik tablosunu oluşturarak yazmayı düşündüğünüz kitabı bölümlere ayırın. Kitabınızın giriş, gelişme ve sonuç bölümlerini fark edebiliyor olmalısınız. Bundan daha karışık bir sistem fikirler, konular ve cümleler karmaşasında kaybolmanıza neden olacaktır.

kitap yazma adımları

2. Kitap Yazmak İçin Günlük Kelime Hedefleri Belirleyin

Şunu söylemeliyiz ki, 4-5 saat boyunca yazmanız çok önemli değildir, önemli olan her gün ne kadar yazabildiğinizdir. Kendinize günlük olarak bir hedef koyarsanız hedefinize ulaşmanız daha kolay olacaktır.

 

3. Sürekli Aynı Yerde Yazın

Bu adım yazdığınız kitabın konusuna göre geçersiz olabilir ancak genel anlamda her gün aynı yerde yazmak, işinize daha kolay adapte olmanızı sağlar. Ayrıca diğer aktivitelerinizi gerçekleştirdiğiniz yerlerden farklı bir yer olsa iyi olur.

 

kitap yazmak için neler yapmak gerekir

4. Kelime Sayısı Hedefleyin

Bazı genel kelime sayısı bilgileri vardır. Buna göre;

10 Bin kelime: 30-60 dakika okuma süresi, kısa hikaye

20 Bin kelime: 1-2 saat okuma süresi. Kısa kitap, manifesto tarzı içerikler.

40-60 Bin kelime: 3-4 saat okuma süresi. Standart kurgusal olmayan kitaplar

80-100 Bin kelime: 4-6 saat okuma süresi. Standart, kurgusal roman

100 Bin kelime+ : 8-10 saat okuma süresi. Uzun roman ve biyografi kitapları (Steve Jobs biyografisi bu kategoriye girebilir)

Sizin yapmanız gereken ise bilgilere göre yazacağınız kitabın hangi kategoriye gireceğini belirlemek ve buna göre çalışma yapmaktır.

 

5. Erken Geri Bildirim

Bir kitabı yazmaktan daha zor olan, aynı kitabı tekrar yazmaya çalışmaktır. Bazı güvenilir ve okumayı seven kişiden örnekleriniz hakkında fikir vermelerini isteyebilir, kitabınızın devamında kafanızda çeşitli yeni fikirler oluşmasını sağlayabilirsiniz.

kitap bastırmak istiyorum

6. Bitirmeyi Unutmayın

Bir kitabın bittiğini nasıl anlarsınız ? Anlayamazsınız! Bu nedenle kendinize bir bitiş süresi belirlemeniz gerekmektedir. Kitabınızı uygun gördüğünüz bir şekilde bitirin ve mutlaka bir yayıncıya gönderin. Kitabının bitmediğini düşünerek asla yayınlamayan bir çok insan bulunuyor. Bu kadar emek verdiğiniz bir uğraşı başkalarıyla paylaşmamak bencillik olacaktır. Ayrıca, özellikle bu sizin ilk denemeniz ise, başarısız olmaya da hazır olun. Kitap yazmak konusunda başarısız olmak, elde edilmesi oldukça zor ve değerli bir deneyimdir. Bu deneyimi iyi kullansanız iyi olur.

Bir yorum bırak