DİJİTAL ÇAĞDA İLLÜZYON PAZARLAMA

dijital pazarlama

Günümüzde gittikçe değişen ve dijitalleşen dünyada neredeyse her gün yeni bilgilerle doluyor, algılarımızı devingenlik gösteren yeni dünyaya doğru yöneltiyoruz. Geriye dönüp baktığımızda bu değişimi insanlık tarihinin yaşamış olduğu dönemler ve çağlardan anlayabiliyoruz. İlkel dönemlerde; insanların doğayla baş başa kaldıkları toplayıcılık dönemlerden makineleşmeye doğru gidildiğinde toplumsal sistem üretim araçları el emeği yerine geçti. Günümüzde ise sistem dijital alanda varlık gösteren ve varlık gösteremeyen olarak kişileri ikiye ayırdı. Peki geçmişten günümüze insanlığın yeni bir döneme girdiği bu dijital dünya bize ne anlatmak istiyor?

GÜCÜN SİMGESEL DEĞERİ OLAN “PARA”

dijital çağ

Dijital teknolojik gelişmelerin odak noktasını üretim alıyor. Makineler hacim olarak küçüldükçe üretimsel etkileri akıl almaz boyutlarda büyümeye devam ediyor. İnsanları yöneten para, yeni çağda etkisini korurken bu değerin yepyeni pekiştirici gücü ise bilgi üretimine aslında bir diğer deyişle soyut üretime doğru evriliyor. Peki bu durum karşısında yakın gelecekte bizleri neler bekliyor olabilir? Paradan bilgiye doğru bir geçiş süreci bize kapılarını aralıyor olabilir mi?

İNSAN BEYNİNİN UZANTISI OLARAK GELİŞEN BİR TEKNOLOJİ

dijital çağ

İnsan beyninin uzantısı olarak söylemeye çalıştığımız şey aslında filmlere, tarih boyunca kitaplara konu olan; yapay zekâ. İnsan beyninin kapasitesini de aşarak kendi kendine düşünen yapay makineler günümüzde pek çok değeri etkiler durumda görünüyor. Haliyle üretim de oldukça büyük bir boyutta yüksek kapasiteye doğru gidiyor. Ancak burada büyük bir sorun oluşuyor: Makineler günün birinde kendi yaratıcısı olan insandan daha yüksek kapasiteyle düşünmeye başlarsa, bizleri neler bekliyor olacak?

Dijitalleşen dünyada kendini var eden ve insanların birçok ürünlerini ve işletmelerini tanıtmak için adım attığı “dijital pazarlama” kavramı bu konuda bizlere bir yol gösteriyor. Gelişen teknoloji insanların kendilerini piyasada var edebilmeleri adına, gelişen ve dijitalleşen bir dünyaya doğru sürüklüyor. Artık elle tutulmayan ürünlerin dahi kendini pazarlayabildiği bu yepyeni dünyayı anlamak için pazarlama tekniklerine ihtiyaç duyuluyor.

DİJİTAL BİR GELECEK

dijital çağ

Bitcoin ve kripto para gibi kavramlara aşina olmaya başladığımız günlerde güncel örneklerle birlikte akademik dünyaya ve iş çevrelerine pazarlama tekniğini anlatan Adnan Veysel Ertemel Dijital Çağda İllüzyon Pazarlama adlı kitabında tüm bu kavramları nedensellik, analiz hipotezleriyle birlikte derinlemesine ele alıyor. Geleceğin dijital kavramla şekillendiği günümüzde, çağa ayak uydurmak istiyorsanız siz de Potink ailesinin sunmuş olduğu yazarımızın kitabından faydalanabilirsiniz.

Benzer gönderiler

Bir yorum bırak