Dünya’nın En Ünlü Kitap Fuarları

Kitap fuarları, edebiyatın gelişimi, yeni yazarların ortaya çıkması ve adlarını duyurmaları ve kitap okumanın değerinin anlaşılarak yeni nesillere öğretilmesi açısından çok önemlidir. Bu doğrultuda sizler için Dünya’nın en ünlü bazı kitap fuarlarını derledik.

Frankfurt Kitap Fuarı (Almanya)

Hemen herkesin en azından adını duyduğu ve her yıl yüksek bir katılımla gerçekleşen Frankfurt Kitap Fuarı’nın tarihi 1949 yılına dayanıyor. Frankfurt Kitap Fuarı’nın dünya çapında yapılan en büyük kitap fuarı olduğu notunu düşmek gerekiyor. Son yıllarda geleneksel yayıncılık anlayışının yanı sıra dijital/elektronik yayın anlayışına sahip pek çok mecranın da bu fuara ilgi göstermesi dikkat çekiyor. Bu fuarda kitap satışının yanı sıra binlerce etkinlik, söyleşi yapılıyor.

Pekin Uluslararası Kitap Fuarı (Çin)

Çin, yazının icadından beri edebiyatla uğraşan ve ürünler yaratan oldukça önemli bir edebiyat yuvasıdır. Özellikle sosyal bilimler ve çocuk kitaplarıyla öne çıkan Çin, 1986 yılından beri düzenlenen Pekin Kitap Fuarı ile uluslar arası ölçekte bu alanlarda yayıncılık yapan yayınevlerine ev sahipliği yapıyor. Son yıllarda dikkat çeken fuarlardan biri haline gelen Pekin Kitap Fuarı, geçmiş yıllarda onur konuğu ülke olarak Türkiye’yi ağırlamıştı. Bir çok alanda olduğu gibi Çin, edebiyat konusunda da kendini geliştirerek dünyada güçlü bir konuma gelmek, kültürünü yabancı ülkelere tanıtmak ve Batı ülkeleri ile bu sayede yakın ilişkiler kurmayı hedefliyor.

Londra Kitap Fuarları (İngİltere)

Kuşkusuz İngiliz Edebiyatı, edebiyat tarihinde önemli bir yere sahiptir. Bir çok ünlü yazar ve başyapıt İngiltere’den çıkmıştır. Diğer kitap fuarları ile farklılık göstererek, özellikle uluslarası düzeyde telif alışverişleri için bir platform hâline gelen Londra Kitap Fuarı, dünyanın en önemli kitap fuarları arasındadır. Geçtiğimiz yıllarda odağına Türkiye’yi ve Türkiyeli yayıncıları alan Londra Kitap Fuarı; bu sene Mart ayında gerçekleşerek yine katılımcılarını büyülemeyi başardı.

İstanbul Uluslararası Kitap FuarLarı (Türkiye)

TÜYAP’ın organizatörlüğünde en büyüğü İstanbul’da gerçekleşen Kitap Fuarı, her yıl, yıl boyunca Türkiye’nin çeşitli illerinde düzenleniyor. En son 38.’si düzenlenen İstanbul Kitap Fuarı, her yıl yerli veya yabancı onu konuklarına ev sahipliği yaparak dünya kitap fuarları arasında adından söz ettirmeyi başarmış durumda. Yüzlerce etkinlikten oluşan fuar programına karşı duyulan ilgi oldukça büyük.

Bir yorum bırak