En Değerli Edebiyat Ödülleri

Her alanda olduğu gibi edebi eserlerin de değerlendirildiği kurumlar ve bu kurumların düzenli olarak verdiği edebiyat ödülleri bulunmaktadır.

Bir roman veya şiir alırken ilk önce neye dikkat ederiz? Daha doğrusu yayıncılar, biz okurların dikkatini hangi noktaya çekmek isterler? Tasarımdan yazı fontuna, baskı sayısından önerenlere dek pek çok nokta var elbette… Bir de bunların arasında sözü geçen eserin aldığı ödüller var.

Küresel Edebiyat Ödülleri

Ödül konusu çok tartışmalı malum… Ödüllerin kimlere layık görüldüğü/görülmediği bir yana; şüphesiz ki dünya çapında verilen ve çoktan rüştünü ispat etmiş edebiyat ödülleri incelenmeye değer. Genelde başyapıt olarak değerlendirilen eserlere verilen bu edebiyat ödülleri bir çok yazarın hayallerini süslemektedirler. Bunun sebebi ise bu ödüllerden herhangi birini elde etmek, tüm dünyada bilinir birisi haline gelmenizi sağlamaktadır.

Nobel Edebiyat Ödülü

Nobel Ödül, adını ünlü bilim adamı Alfred Nobel’den alıyor. Bilindiği üzere Alfred Nobel, dinamit ve çeşitli patlayıcıların icadıyla tarihteki yerini aldı. Bu ödül, ilk olarak 1901 yılında verildi. Günümüzde altı dalda verilen bu ödüle ülkemizden Orhan Pamuk ve Aziz Sancar sahip oldu. Edebiyat ödülleri arasında en önemlisi olarak sayılabilecek Nobel Edebiyat Ödülü’ne sahip olmak, sizi tüm dünyada tanınır, bilinir, eserleri okunur ve sözlerine değer verilir bir insan haline getirmektedir. Tüm dünyaca kabul görmüş önemli bir ödüldür.

Pulitzer Edebiyat ÖdülLERİ

Pulitzer Ödülü de, dünya çapında prestij sahibi ödüllerin başında geliyor. Ödül, adını, bütün servetini Columbia Üniversitesi’nde Gazatecilik Fakültesi açılması için bağışlayan Joseph Pulitzer’den alıyor. Yirmi kategoride verilen bu ödüller ilk olarak 1917 yılında sahipleriyle buluştu. Ülkemizden henüz bu ödüle layık görülen kimse olmadı. Pulitzer ödülü genel anlamda yazarlık, editörlük, eleştirmenlik, habercilik konularında edebiyat ödülleri vermektedir.

Man Booker Ödülü

Edebiyat dünyası için önem taşıyan ödüllerden biri de Man Booker Ödülü’dür. Bilindiği üzere dünya genelinde İngiliz edebiyatı oldukça değerli ve önemli olarak görülmektedir. Bu sebeple bu ödül, 2005 yılından beri İrlanda veya İngiliz dillerinde edebi eser yayınlayan edebiyatçılara veriliyor. Bu nedenle henüz ülkemizden herhangi bir edebiyatçı bu ödüle layık görülmüş değil.

Bir yorum bırak