Yaz Biterken Kitaplarla Yarenlik Etmeye Devam

Yaz Biterken Kitaplarla Yarenlik Etmeye Devam

Sizin de bildiğiniz gibi 2020, diğer yıllar gibi büyük umutlarla başlanılan ama diğer yıllardan daha farklı olarak hüsranla devam eden ve belki de daha büyük hüsranlara gebe şekilde bitecek bir yıl. Mart ayının ortalarından itibaren başlayan evlere kapanmalar, yapılan büyük planların iptali moral bozsa da sanırım esas sinir bozucu olan koca bir yaz mevsimini doyasıya geçirememek. Ağustos ayının ortalarına doğru ilerlerken yazın bizi yavaş yavaş terk etmeye hazırlandığını gözlemliyoruz. Ya hiç dışarı çıkmadan ya da ürkek ürkek dışarı çıkabildiğimiz yaz mevsimi gözlerimizin önünde silinip gidiyor. Ancak durun! Şimdiye kadar hep negatif cümleler kursam da bu aşamadan sonra tabii ki pozitif şeyler de söyleyeceğim. Ne yani bu yazıyı bir yas havasında yazıp finalde de sizi hayattan daha da soğutacağımı mı düşündünüz? Eğer öyleyse yanlış düşünmüşsünüz. Neyse başlayalım o halde…

Şimdiye kadar yaz dedik, pandemi dedik, hüsran dedik. Evet, yazın bitmesine çok az bir zaman kaldı. Eylül hüzünlü ve sararmış yapraklarıyla bizi karşılamak için gün sayıyor. Bu sayılı günler gittikçe kısalırken kendimize yönelerek yeni filmler izlemek, yeni kitaplar okumaya devam etmemiz en doğru kararlardan değil de ne? Her ne kadar yeni filmler vizyona girmese de yeni birçok roman, öykü, şiir yayımlanmaya devam ediyor. Bunlardan, şimdiye kadar hiç okumadıklarınıza veya ertelediklerinize bakmaya ne dersiniz? Yazın bu son demlerinde; bir şiirin duygu sağanağında yıkanmak, bir romanın detaylarında kaybolmak ve bir öykünün sizi kısa süreliğine de olsa uzaklara götürmesi çok iyi bir fikir ve aktivite değil mi? Geçen ay yayımlanan Yazın Kitap Okumak yazımızda, yazın kitap okumanın faziletlerinden bahsetmiştik. Yaza veda ederken kitap okumak ise daha sakin, serin ve duru bir zamanı mimliyor. Güneşin yakıcılığının azalarak, akşamın daha serin olması da bu keyfinizi destekleyebilir.

Sonuç olarak yazın bitmesiyle moral bozmak yerine farklı bir pencereden bakmayı deneyerek bu zamanı daha keyifli hale getirebilirsiniz. Bunun içinse akşam güneşinin usul usul süzülerek evinizden çekildiği zamanlarda balkona çıkabilir, kahvenizi yapıp kitabınızın en güzel yerine devam edebilirsiniz. Ya da kendinizi parklara, bahçelere atar, sonbahar serinliğinden hallice serinlikte kitabınızın sayfalarını çevirmeye devam edebilirsiniz. Öyleyse şimdiden iyi okumalar.

Benzer gönderiler

Bir yorum bırak