Hayata Farklı Bir Gözle Bakmanızı Sağlayacak Bir Kitap: 40’lı Yaşların İtirafı / Nasıl Batırdım?

Hayata Farklı Bir Gözle Bakmanızı Sağlayacak Bir Kitap: 40’lı Yaşların İtirafı / Nasıl Batırdım?

Türlü başarılarla veya başarısızlıklarla geçen uzunca bir yaşamdan sonra emeklilik hayatında, hayatın uzunca bir muhasebe edildiği bilinen bir gerçektir. Bilinç akışının oluşumundan itibaren bütün yaşanılanlar bir bir gözden geçirilirken, pişmanlıklar, gurur duyulası anılar, mutlu anlar veya keder dolu birçok anı hafızalara olanca yüküyle hücum eder. Kimileri bu hücum anını kolay kolay hazmedemese de kimileri rahatlıkla bununla başa çıkarak hayatına mümkün mertebe devam etmenin yolunu bulur. Ancak şimdiye kadar anlattığım birçok şey hayatın son evresini hatırlatsa da bu blog yazısında size orta yaşın ortalarını ifade eden kırklı yaşlardan bahsetmek istiyorum.

Kırklı yaşlar ne gençlik gibi ne ihtiyarlık gibi ne de tam olarak orta yaş gibi. Gençlikten oldukça uzaklaşılmış, ihtiyarlığa da gençlik kadar mesafede bulunan ömrün ortalarını ifade eden tam bir ‘orta şeker’ yaşlar. Tabii bu yaşlarda, hayatta yapılan hataların durulduğu, olgunlaşmanın ciddi manada oturduğu ve başarılı veya başarısız hayat geçirildiğinin artık net bir biçimde belli olduğu yaşlardır. Bu yaşlardan sonra hayatını kökten değiştirecek seçimler yapabilen insansa oldukça azdır. Çünkü biraz önce de söylediğim gibi hayata dair birçok şey, bu yaşlarda oturmuştur ve nihayete ermiştir. Bu saatten sonra değişim imkânsıza yakın bir olasılıktır. Ancak imkânsız değildir yani hâlâ umut vardır. İşte tam da bu umuttan beslenerek “40’lı Yaşların İtirafları / Nasıl Batırdım?” kitabını yazan Alexandra Potter, Nell Stevens karakteri üzerinden kırklı yaşlara kadar yapılan hatalardan ders alınarak yeni bir yaşamsal yolculuk yaratılabileceğini gözler önüne seriyor. Hayatı altüst olan ve âdeta hayatının ortasında çırılçıplak kalan Nell, ne yapacağını bilemezken seksenlerindeki Cricket ile tanışınca bir nebze yolunu bulur ve ikili birbirlerine destek olarak sorunların üstesinden gelirler.

“40’lı Yaşların İtirafı / Nasıl Batırdım?” hayatının sonuna geldiğini düşünen bir kadın ile 40’lı yaşlarına gelmiş başka bir kadının yollarının kesiştiği ve geçen zamanı yeniden sorgulamalarına olanak sağlayan iki kadının hikâyesi. Hayatını gözden geçirmek isteyen veya hayatına yeni alternatifler düşüneneler için kaçırılmaması gereken bir kitap.

Bir yorum bırak