İlkokul Çağında Çocuk Kitabı Nasıl Seçilmeli?

İlkokul çağındaki çocuklar için çocuk kitabı seçiminde nelere dikkat edilmeli ve bu çağda çocuklar nasıl kitaplar okumalı? Bu sorulara cevap vermeden önce şunu belirtmek gerekiyor, çocuğunuzun önüne dünyanın en harika kitabını koysanız bile eğer okuma eyleminden zevk almıyorsa o kitabı da bir kenara atacaktır. Bu yüzden öncelikle temelin sağlam atılması gerekiyor. Kitap okuma alışkanlığı küçük yaşlardan itibaren kazandırılabilirse bir ömür boyu da kolay kolay kaybedilmiyor. Çocuğunuzun bir kitap kurdu olmasını istiyorsanız işte size birkaç öneri:

📌 Çocuğunuza rol model olun, akşamları herkesin kitap okuduğu bir zaman aralığı oluşturun.

📌 Uygun zamanlarda ailecek kitapevi ve kütüphane ziyaretleri yapın.

📌 Okumayı yeni öğrenen çocuğunuzla birlikte okuma aktiviteleri yapın. Okumalarınıza teatral oyunlar ekleyin.

📌 Resim yapmayı seven bir çocuğunuz varsa okuma kitabını renklendirmesine de izin verin.

 

Çocuk kitabı seçiminde nelere dikkat etmelisiniz?

📚 Zaman yaratabilirseniz öncelikle çocuğunuza alacağınız kitaba kitabevinde siz göz atın. Vaktiniz yoksa güvendiğiniz çocuk kitabı tanıtımı yapan sosyal medya adreslerinden yorumları okuyun.

📚 Kitap yazarının, yayın evinin ve resimleyenin önceki çalışmalarına göz atın.

📚 Seçimde zorlanıyorsanız ödüllü kitapları araştırabilirsiniz.

📚 Okumayı yeni öğrenmiş çocuğunuz için kitap seçiyorsanız, okuma motivasyonunu artırmak için, kolay bitirilebilecek büyük yazılı kitapları tercih edin.

📚 Çocuğunuzun kişiliğine uygun hikayeleri olan kitapları bulmaya çalışın. Kitap seçimini sizin filtrenizle çocuğunuzun isteklerini birleştirerek yapmaya çalışın. Mümkünse kitap almaya çocuğunuzla birlikte gidin.

📚 Çocuk kitapları hayal dünyasında takılıp kalmaya neden olabilir. Okumalardan sonra çocuğunuzla kitap hakkında konuşun ve kitaptaki konuları gerçek hayata bağlayan yorumlar yapın.

📚 Sadece iyi karakterlerin olduğu kitapların yanında dünyada bazı aksiliklerin de olabileceğini gösteren kitapları da kitaplığınıza ekleyin.

📚 Farklı bakış açılarına açık olunan ilkokul çağında çocuğunuzun farklı kültürleri anlatan kitapları okuyarak ufkunun genişlemesini sağlayın.

 

İlkokul Çağındaki Çocuklar İçin Kitap Önerileri

🐛 Kika’nın Yolculuğu

Meraklı ve doğayı keşfetmeyi seven bir çocuğunuz varsa kitap kurdu Kika’nın maceralarının anlatıldığı çocuk kitabı Kika’nın Yolculuğu kitabı tam size göre! Kitabı okuduktan sonra çocuğunuz doğa yürüyüşüne çıkmak isteyebilir, şimdiden yürüyüş kıyafetlerinizi hazırlayın.

*7-10 YAŞ için uygundur.

https://www.potink.com/urun/kika-nin-yolculugu/

 

🌱 Yenmeyen Sebzeler Ülkesi

Sebze yemekten hoşlanmayan bir çocuğunuz mu var? Bu çocuk kitabı tam ona göre! Kahramanızım Alp de sebzeleri pek sevmiyor ama Yıldız Tozu Üçlüsü ile tanıştıktan sonra düşünceleri birden değişiyor…

*8+ YAŞ için uygundur.

https://www.potink.com/urun/yenmeyen-sebzeler-ulkesi/

 

🌟 Küçük Prens

“Ölene kadar sorumlusun gönül bağı kurduğun her şeyden.” Küçük Prens’te geçen bir cümle üzerinden bile çocuğunuza çok güzel hayat dersleri verebilirsiniz. Bu kitap hem büyükler hem çocuklar için harika bir seçim!

9+ YAŞ için uygundur.

https://www.potink.com/urun/kucuk-prens/

 

🐟 Küçük Kara Balık

Bratislava ve Bolonya Dünya Çocuk Kitapları Fuarları’nda ödül alan Küçük Kara Balık mutlaka kitaplığınızda olması gereken kitaplar arasında yer alıyor. Sadece çocuklar için değil büyükler için de hayat dersleri içeren, yeni dünyalar keşfeden, cesur bir balığın hikayesini anlatan kitapta her yaştan insan için felsefi cümleler yer alıyor.

9+ YAŞ için uygundur.

https://www.potink.com/urun/kucuk-kara-balik/

Benzer gönderiler

Bir yorum bırak