Kitap, Dergi, Gazete, Blog. Neden okumalı?

Okumak neden hayatımızın bir parçası olmalı?

Kitap Dergi Gazete Blog Neden Okunmalı ?

Kitap – Dergi – Gazete – Dergi

1. Okuma, bir ihtiyaçtır. Okumak, bireysel gelişim ve entelektüellikten önce gündelik hayatın devamlılığı için önemlidir. İlk defa gittiğiniz bir lokasyonda tabelalardan tutun, trafik uyarı levhalarına; hasta oduğunuzda kullanmanız gereken ilacın prospektüsünden iş başvuru formlarını doldurmaya dek işinize yarar.

2. İş başvurusunda form doldurmak yetmez elbette! Maaşı dolgun bir iş, belli yetenekler ve bunun bir parçası olarak iyi okuma becerisi gerektirir. Raporlamalar, mail trafiği, iş takibi vb konular iyi-hızlı okuma ve okuduğunu anlamaktan geçer.

3. Gündelik hayattaki katkıları bir yana, okumak biyolojik açıdan da büyük önem taşır. Zihin kaslarının gelişmesi, egzersiz yapması için faydalıdır. Zira,, yazılı metinleri anlayabilmek zihinsel gelişimin olmazsa olmaz uğraklarından biridir.

4. Okumak, özellikle gelişme çağındaki çocukların dil becerilerini geliştirme yönünde destek sağlar. Sadece dil becerisi değil, dinleme yetisini de geliştirir. Malum, hemen her toplumda çok konuşma meyli varken; dinleme meyli oldukça nadir görülmekte. Oysa hem iş hem de özel yaşamda başarının yolu iyi bir dinleyici olmaktan geçer.

 

kitap dergi   Kitap Dergi gazete blog ve bunların Zihinsel Katkılar

5. Okumak, merak duygusunu körükler ve bu merak duygusu yeni şeyleri keşfetmeyi hızlandırır. Özellikle internet keşfedilmemiş dünyaları tüm okuyucuların gözleri önüne serer. Okumak, asırlardır kendini eğitme ve yeni keşifler için temel bir araç olmaya devam etmektedir.

6. Düş dünyamızı çeşitlendirmek ve büyütmek için mükemmel bir araçtır. Farklı dünyalarda yolculuklar yapmayı ve bu yolculuklarda başka başka serüvenler geliştirmeyi okuma sayesinde kazanabiliriz.

7. Tüm bu maddeleri destekleyen bir şekilde, yaratıcılığını geliştirmek isteyen nsanlar okumaya mecburdur. Yaratıcılık sanattan iş dünyasına veya ebeveynliğe kadar işe yarayan, gelişmeye çok açık bir özelliktir. Bu özelliği, masal ve hikâye terapileri gibi etkinliklerle, drama gibi sanat
araçlarıyla geliştirmek hem kolay hem de eğlencelidir.

8. Kelime ve söz dağarcığının genişlemesi, kendini ifade etmede büyük avantaj yaratır. Eğer kelime ve söz dağarcığınızı geliştirmek istiyorsanız, okumaya ağırlık vermek gerekir. Okuma metni içinde tanışılan kelimeler, bunları kullanım şekilleri ve yerleri gündelşk hayatta ve iş dünyasında kendimizi daha iyi ifade etmemiz için büyük kazanımdır.

9. Okuma alışkanlığı ve hevesi yeni bir dil öğrenmede yardımcı olur. İyi okuyucular, tamamen yabancı oldukları bir dili dahi, okuma alışkanlığı olmayan insanlara göre daha kolay ve hızlı öğrenirler.

                        Potink Kitap Olarak Size Okuma Alışkanlığı Kazandırmak İçin En Güzel Kitapları Sizin İçin Bastık!

Kitap Dünyamıza Hemen Göz Gedirmek İçin Tıklayınız

Instagram Hesabızımı Ziyaret Etmeyi Unutmayın. Buraya Tıklayarak Hesabımıza Ulaşabilirsiniz

Bir yorum bırak