Hangisini Seçmeli? Kitap mı, Film mi?

Kitap okumak insanları başka dünyalarla tanıştırır. İnsanların ruh hallerinden tutun, tarihe ve sanatadair hemen her şeyi kitaplardan öğreniriz. Fakat günlük yaşamın koşturması ve yorgunluğu zaman zaman kitap okumayı ertelememize yol açar. Bu gibi durumlarda doğrudan görsel sanatlara, özellikle de sinemaya yöneliriz.

Yıllardır süren bir tartışma… Kitapların film uyarlamaları mı daha güzel, yoksa kendileri mi? Birkaç örnek verelim. Gerisine siz karar verin.

1) Christy Brown’un otobiyografik romanı Sol Ayağım, yarım asırdır hem çok satan hem de çok okunan bir kitap. Bu kitaptan uyarlanan 1989 yapımı film imdb’de 7.9 gibi bir puan almayı başardı.

kitap

 

2) 1813 yılında yayınlanan ve adını her daim liste başlarında göreceğimiz Aşk ve Gurur (Jane Austen) kitabından uyarlanan sinema filmi ise imdb’de 7.8 puan alarak başarılı filmler  arasında yerini alıyor.

film

 

3) Klasik edebiyatın vazgeçilmez eserlerinden biri, Anna Karenina (Tolstoy) birçok kere sinemaya uyarlandı. Bu çok katmanlı romanın birden fazla uyarlaması olmasından daha doğal bir şey olamazdı tabii. 2012 yılında vizyona giren uyarlaması imdb’de 6.6 aldı.

 

4) Uçurtma Avcısı, çok satan ve çok okunan kitapların başında geliyor. Kitabın uyarlaması olan film aldığı 8.4’lük puanla ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor.

 

5) Son örneği Türkiye’den verelim. Selvi Boylum Al Yazmalım kitabının uyarlaması olarak karşımıza çıkan, başrollerinde Kadir İnanır ve Türkan Şoray’ın yer aldığı filmi unutmak ne mümkün?

Kitap Sizin Hayal Dünyanızın Canlandırdığı Bir Filmdir.

Zihniniz Sizin Yerinize Prodüksiyonunu Yapar ve Oyuncuları Kendisi Seçerek Oynatır. Kitaplarda Canlandırdığınız Karakterler Sadece Sizin Hayal Dünyanız Sınırları İçindedir. Fakat Sinema Daha Çok Prodüktörün ve Yönetmenin Hayal Dünyasının Bir Ürünüdür ve Oyuncularda O Hayal Dünyası İçinde Kendi Yeteneklerini Gösteren İnsanlardır. Birisi Size Görsel Bir Şölen Sunarken Diğeri İse Size Zihinsel Bir Şölen Sunar. Filmler Size Sahne İçin Yaşıyormuş Hissi Verirken Çok Fazla Detay Veremezler Kitaplar Size Tasvirleri ve Detayları İle Zihninizin Hayal Gücüne Bağlı Olarak Orada Yaşıyormuş Hissi Yaratır.

Örnekler çoğaltılabilir. Kitap mı yoksa film mi tartışmasında takdir okuyucunun ve izleyicinin…

 

INSTAGRAM HESABIMIZA BURAYA TIKLAYARAK ULAŞABİLİRSİNİZ

Bir yorum bırak