Kitaplarla Hayatı Değişenler

 

Kitaplarla Hayatı Değişenler

Herkesin hayatında öyle dönemler olur ki aksilikler, buhranlar ve daha birçok olumsuz şey. Bu olaylar zamanla insanı üzer ve en sonunda içinden çıkılması zor depresyonlara sürükler. Bu depresyondan çıkmak her ne kadar zor olsa da herkes eninde sonunda çıkmayı başarır. Nihayetinde imkânsız diye bir şey yoktur, her şeyin ama her şeyin bir çaresi vardır. Kimi ailesinin, kimi arkadaşlarının, kimi de doktor desteğiyle bu zor dönemi atlatır. Ancak öyle kimseler de vardır ki herkesten kaçıp bu dönemi kitaplara adar. Tıpkı “İnsanlar kötüydü, kitaplara sığındım” diyen Cemil Meriç gibi. Meriç çok iyi bir yazar, araştırmacı aynı zamanda iyi de bir okuyucudur. Yazar gözlerini kitap okuyarak kaybetmiş, okuma sevgisini ise oğlunun kendine kitap okumasıyla devam ettirmiştir. Cemil Meriç nasıl kitap okumaya başladı ve bu sevgi içten içe nasıl büyüdü, bilmiyoruz ama hayatı kitaplarla değişen insanlara verilebilecek en iyi örnek belki de o.

 

Günümüzde de yeni Cemil Meriç’ler yok mu sizce? Hâlâ insanlardan veya başka şeylerden kaçıp kitapların bağrında kendini arayanlar yok mu, elbette var. Bugün dünyada birçok insan kitap okuma gerekçelerine bunu gösteriyorlar; gerçeklerden kaçmak… Sizin nasıl oldu bilmiyorum ama benim hayatım klasiklerin büyülü dünyası ile değişti. Sıcak bir yaz gününde okuduğum Sefiller romanı, o günden sonra hayatımı değiştirdi. Çünkü klasiklerin dünyasına girmiştim ve kısa sürede en iyi okulun klasikler olacağını anlayacaktım. Çevremde gördüğüm birçok insandan da bunu duymak oldukça sevindirici. Nihayetinde hayatınıza çeki düzen vermek ve bir plan yapmak için bunlardan daha iyi bir öğreti düşünülemeyeceği açıktı. Çünkü klasikler, hayatta birçok derdi, çileyi yaşamış ve neredeyse filozofluğa yaklaşmış yazarlar tarafından yazılmıştı. Böyle bir altyapıdan çıkan eserin insanın hayatını değiştireceği gayet normal değil mi? Hâlâ bir klasikle tanışmadıysanız Potink Kitap’ta bulunan klasiklerle başlayabilirsiniz. Tolstoy’un maneviyata odaklandığı İnsan Ne İle Yaşar ile başlamak gayet yerinde olacaktır. Onu okuyanlar ise potink.com’u ziyaret edebilir ve diğer klasikleri inceleyebilir.

 

Peki sizin “Bir kitap okudum hayatım değişti” dediğiniz kitaplar neler? Bunları yorumlarda belirtebilirsiniz. Kim bilir, belki okumayan birisi onu görür de onunla aynı dünyayı paylaşırsınız.

 

 

Benzer gönderiler

Yorumlar (1)

Sefiller kitabını okudum açıkçası bana bir çok şey kattı kitaplar bna çok iyi geliyor

Bir yorum bırak