İnsanlığa Bir Miras Notre Dame Katedrali

Paris’te, yüzyıllar önce yapımı tamamlanan katedral, 2019’a dek hem Fransalı hem de diğer ülkelerden gelen tüm turistlerin ilgisini çekmiştir. Notre Dame Katedralinin yerinde, yapımından önce küçük bir Roma şapeli bulunuyormuş.

Katedralin yapımı 1164 yılında başlıyor; 1334 yılında bitiyor. Yani bu görkemli yapı, yaklaşık yüz yetmiş yıl sürüyor. Notre Dame, tarih boyunca kendi görkemine yakışır şekilde büyük olaylara tanıklık ediyor. Bunlar arasında  Jeanne D’arc’ın yargılanması, Napolyon’ın taç giyme töreniyle De Gaulle’ün cenaze merasimi gibi tarihsel olaylar da yer alıyor.

Fransız Devrimi sürecinde epey yara alan Notre Dame, Victor Hugo’nun çabası ve emeğiyle eski şöhretini yeniden yakaladı. Mimari açıdan zaten dikkat çeken yapı, edebiyat ve yayıncılık camiası için de kültür merkezi haline geldi.

Victor Hugo, Fransız edebiyatının önemli kalemlerinden biridir. Onlarca eseriyle bugün klasikler arasında kendine yer bulmayı başaran Hugo, romantik akımın temsilcilerindendir. Edebiyat dünyasına şiirleriyle damga vuran ünlü edebiyat adamı, romanları ve tiyatro oyunlarıyla yerini sağlamlaştırmıştır. Victor Hugo, sadece edebiyatçı değil politik de bir yazardı. İlk gençliğinde kral taraftarıyken, sonraki yaşlarında cumhuriyetçilerle birlikte oldu. Yapıtlarında her zaman toplumun ruh halinden ve siyasetin halk üzerindeki etkisinden bahsetti.

Ünlü yazar, 1885’te öldü.

 

NOTRE DAME ’IN KAMBURU

Roman, katedraldeki kambur zangoç Quasimodo ile, bir çingene kızının hikâyesini konu alıyor. Victor Hugo, Notre Dame’ın Kamburu romanını yayınladığında takvim 1831 yılını gösteriyordu. Bu sayede yapı, neredeyse 30 yıl sürecek bir onarım sürecine girecekti. İnsanlık tarihinin en önemli yapıtları arasında yer alan yapı, 2019’un ilk aylarında büyük bir yangın felaketiyle karşı karşıya kaldı. Çatısı tamemen çöken yapının yeniden inşası için tüm dünya çapında kampanyalar düzenlendi, bağışlar toplandı. Bu kampanya ve bağış çağrısına hemen her ülkeden olumlu yanıt geldi. Devlet desteklerinin yanı sıra, bireysel destekler de ön plana çıktı. Fransa halkının yarısından fazlası, katedralin orijinal haliyle yeniden inşasını isterken, pek çok tasarımcı yeni ve farklı fikirlerle restorasyon yapılması yönünde tartışma yürütüyor. Hatta Fransa’da bir yarışma bile düzenlendi. Yarışmada öne çıkan 11 fikir arasında hâlâ bir sonuca varılamadı.

Bir yorum bırak