TATİL BİTİYOR! Çocuğumu Okula Nasıl Hazırlarım?

tatil ne zaman bitiyor

Çocuğunuz tatil boyunca kendisine daha fazla vakit ayırarak zamanının büyük bir bölümünü eğlenceye harcadı. Şimdi ise sömestr tatilinin bitmesine günler kala çocuğunuzun okul ve dersler için motivasyonunu nasıl kazandırabileceğiniz hakkında aklınız karışık olabilir. Bununla ilgili endişelenmenize hiç gerek yok. Çünkü size vereceğimiz tavsiyelerle çocuğunuzun tatil modundan çıkmasına ve yeniden derslere, okula alıştırmasına yardımcı olabilirsiniz. Potink Çocuk’tan çocuğunuzu okula nasıl hazırlayacağınızla alakalı tavsiyeler…

1- ONA ZAMAN TANIYIN!

tatil

Çocuğunuzun tatil modundan çıkıp tekrar okula uyum sağlayabilmesi için ona zaman verin. Günlerdir vaktini eğlenceye ayıran, arkadaşlarıyla sosyalleşen çocuğunuzun yeniden derslere ve okul hayatına uyum sağlaması biraz zaman alabilir. Okulun başladığı ilk günlerde onu çok fazla sıkıştırmamaya ve zorlamamaya çalışın. Küçük küçük sorumluluklar vererek okula adaptasyon sürecini kolaylaştırmasına yardımcı olabilirsiniz.

2- OKULUN NE KADAR GELİŞTİRİCİ OLABİLDİĞİYLE ALAKALI KONUŞUN

sömestr tatili

Okulun yalnızca derslerden ve ödevlerden ibaret olmadığı, aynı zamanda birçok farklı arkadaş edinip onlarla paylaşımlar yapabileceğini sürekli olarak hatırlatın. Kendi deneyimlerinizden yola çıkarak çocuğunuza okulla alakalı motive edici konuşmalar yapabilir, okula alıştırmaya başlayabilirsiniz. Tatil döneminin yakında biteceği ve derslerle alakalı çalışmalar yapmasını ara ara hatırlatarak okul başladığında uyum sağlama sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

3- BİLDİKLERİNİ HATIRLATIN!

tatil

Çocuğunuzun bu zamana kadar öğrendiği şeyler hakkında onunla konuşmalar yapın. Neler öğrendiğini hatırlatıp sonraki süreç için daha rahat bir okul hayatı geçirmesini sağlayın. Örneğin matematik dersinde kesirleri öğrendiyse, öğreneceği konular hakkında ön bilgiler vererek ve ufak çalışmalar yaparak çocuğunuzun dersle alakalı kaygısını azaltabilirsiniz. Bu sayede uyum sağlayabilir ve yeni öğreneceği konu hakkında aldığı ön bilgi sayesinde kendine olan güvenini artırmasını sağlayabilirsiniz.

4- MOTİVASYON İÇİN HEDİYELER ALIN

tatil

Çocuğunuzun okula uyum sağlayabilmesi adına ilgisini çekecek kalem, defter, kitap gibi şeyler alabilir bu sayede okula başlamak için heyecanlanmasını sağlayabilirsiniz. Kırtasiye malzemeleri ya da alacağınız yeni bir kıyafet, çanta ile çocuğunuzun mutlu olmasını, okul için heyecanlanmasını sağlayabilirsiniz.

5- UYKU DÜZENİNİ GÜNLER ÖNCE SAĞLAYIN

Aslında yalnızca çocuklar için değil aynı zamanda yetişkinler için de oldukça geçerli bir maddedir bu. Uyku düzeni tatil zamanlarında değişkenlik gösterebilir ve vücudunuzun düzenini aksatabilir. Bu sebeple okula başlamadan günler öncesinde çocuğunuzun erken yatıp erken kalkmasını sağlayacak bir uyku saati hazırlayabilirsiniz. Tatil boyunca gece geç saatlere kadar uyumayan çocuğunuz bu sayede okul başladığında erken kalkmaya alışacak ve kendisini yorgun hissetmeyecektir.

6- TATİL BOYUNCA TEKRAR YAPMASINI SAĞLAYIN

Çocuğunuzun tatil boyunca öğrendiklerini unutmaması adına bol bol tekrar yaptırmaya çalışın. Yabancı dil için özellikle çalışmalar yapın. Ezberlediği cümleleri hatırlaması ve unutmaması adına yabancı dilde kitaplar ve diziler izletmeye çalışın. Tatil boyunca çocuğunuzu çok zorlamadan ufak oyunlarla öğrendiklerini hatırlatırsanız kendisini daha iyi hissedecek ve bu sayede okul başladığında derslerine daha iyi konsantre olacaktır.

Çocuğunuza vereceğiniz bu tavsiyelerle birlikte hem tatili hem de okul hayatını iyi geçirmesine olanak sağlayabilir, bu sayede ileri ki yaşamında daha mutlu ve özgüvenli bir birey olmasında büyük bir katkı sağlayabilirsiniz.

Potink Çocuk çocuğunuzla geçireceğiniz iyi bir dönem diler.

Benzer gönderiler

Bir yorum bırak