Tatilde Çocuğumla Hangi Oyun Aktivitelerini Yapabilirim?

tatilde oynanabilecek oyunlar
Çocuğunuz dönem boyunca çalıştı, öğrendi ve okudu. Onun da her birey gibi arada bir eğlenmeye ve oyun oynamaya hakkı var. Peki, çocuğunuzun gelişim sürecini önemli düzeyde etkileyecek olan aktivitelere bir göz atmak ister misiniz? Potink Kitap olarak, çocuğunuz ve size rehberlik edecek olan Tatil Aktivitelerimizi sizinle paylaşıyoruz.
 

Çocuğunuzla Birlikte Hem Öğrenecek Hem de Eğlenebileceğiniz Oyun Önerileri

 

Dört işlem

 
Dört işlem, çocuklarınızın matematik yeteneğiyle birlikte aynı zamanda dikkatini ve hızını da geliştirebileceği oyunlar arasında yer alıyor. Oyunun mantığını kısa sürede çözebilirsiniz. Ailecek oynayabileceğiniz bu oyunda yere üç tane zar atıyorsunuz ve çıkan sayıları dört işleme göre birbiriyle çarpıyor, bölüyor, topluyor ya da çıkarıyorsunuz.
 
Bulduğunuz sonucu oyun platformunda halka içine alıyorsunuz. Bu oyunda hızlı işlem yapma becerisi ve dikkat, kazananı belirliyor. Oyun iki kişi ile oynayabileceğiniz gibi aynı zamanda üç ya da dört kişiyle de oynanabilirsiniz.
 

Nesne Bulma Oyunları

 
Evin bir odasına bir nesne saklayabilir, başlangıç noktasından o odaya kadar çeşitli noktalara ip uçları veya görevler içeren kâğıtlar bırakabilir, çocuğunuzun bu yönergeleri takip ederek o nesneyi bulmasını isteyebilirsiniz. Çocuğunuzun da aynı şekilde sizin için böyle bir düzenek sağlamasını isteyebilirsiniz. Bu sayede çocuğunuzun dikkatini geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz.
 

Kelime Challenge Oyunları

 
Bu oyunu çocuğunuzun okuma-yazma durumuna ve yaşına bağlı olarak değiştirip oynayabilirsiniz. Birbirinize soracağınız sorularla birlikte çocuğunuzun dikkatini ölçebilir ve geliştirmesini sağlayabilirsiniz.
 
Çocuğunuza, “Kendine doğum günü hediyesi olarak alınmasını istediğin 5 şey say, kırmızı renkte 5 meyve-sebze say, Z harfinden 5 nesne say, elektrikle çalışmayan 3 oyuncak say, tanıdıkların arasında gözlük takan 3 kişi say, gözlerini kapat ve oturma odamızdaki 5 eşyayı say, püskürterek kullandığımız 3 nesne say, annenin/babanın sana en sık söylediği 3 cümleyi say, annenin/babanın sevmediğin 3 özelliğini say” gibi hızlıca söylenmesi beklenen sorular sorabilirsiniz.
 
Çocuğunuzun da aynı soruları size sormasını isteyebilirsiniz. Dilerseniz tüm soruları öncesinde ailecek oluşturabilir, küçük küçük kağıtlara yazabilir, herkesin sırayla çekip birbirine sormasını isteyebilirsiniz.
 

Birbirini Tanıma Oyunu

 
Birbirinizi daha iyi tanımanızı sağlayacak bazı sorular belirleyin ve bir kâğıda yazın. ‘En sevdiğin renk, yemek, şarkı nedir?’, ‘Yarın farklı bir ülkede uyanabilecek olsan nerede uyanmak isterdin?’, ‘Nelerden korkarsın?’ gibi… Herkes diğerleri hakkında olan tahminlerini kimseye göstermeden bir kâğıda yazsın ve sonra okusun. Bu sayede aynı evde yaşarken oyun birbirinizi ne kadar tanıdığınızı ölçme imkânınız olabilir.
 

Kukla Tasarlamak

 
Evinizdeki çeşitli malzemelerden birlikte kuklalar tasarlayabilir, onlara isim verebilir, onları konuşturarak bir oyun inşa edebilirsiniz. Bu malzemeleri geri dönüşüme uygun olanlardan seçerek çocuğunuzun bu konudaki farkındalığını artırabilirsiniz. Çocukların duygularını yansıtmalarını kolaylaştıran kukla gibi yumuşak malzemeli oyuncaklar aynı zamanda tasarlama sürecinde de ince motor becerilerini, hayal güçlerini ve yaratma hazzını destekleyecektir.
 

Jenga

Jenga, 90’lı yılların en popüler oyunlarından bir tanesi olarak ön plana çıkar. Ailecek oynanabilecek oyunların olmazsa olmazlarından birisi olarak oldukça eğlenceli bir oyundur. Tahta bloklardan oluşan kuleden herkes bir blok çeker ve kulenin üzerine yerleştirir. Tabii kuleyi devirmeden! Sakın unutmayın, en önemli kural herkesin dokunduğu bloğu çekmek zorunda olması.
 

Birlikte Resim Tamamlama

 
Mümkün olduğunca büyük bir kâğıt masa üzerine serilir. Çeşitli renkli kalemler hazırlanır. Birer dakika süre ile herkes sırayla gözlerini kapatır, istediği kalemleri kullanarak o kâğıda istediği resmi çizer. Bir sonraki kişi yine aynı kâğıt üzerinden devam edecektir. Tüm aile bireyleri resim yapma sırasını tamamladıktan sonra ailece ortaya çıkan resim incelenir, üzerine sohbet edilir, çocuktan resmi istediği gibi dönüştürmesi istenebilir.
 

Soru – Cevap Oyunu

 
Eğlenceli ve farklı soruları önceden küçük küçük kağıtlara yazabilir, herkesin sırayla çekip birbirine sormasını isteyebilirsiniz. Bu sayede çocuğunuzun gelişimini, düşüncelerini ve beklentilerini yakından takip edebilir, onu daha iyi tanıyabilirsiniz.
 
Çocuğunuza, “İnsanlar neden güler, kuş olmak ister miydin, dünyayı çocuklar yönetseydi sence nasıl olurdu, güneş sisteminde kaç gezegen vardır?” gibi sorular yöneltebilirsiniz. Ama unutmayın, okuma-yazma bilmeyen çocuklar için sorular ona göre hazırlanmalı ve ebeveynler tarafından okunmalıdır.
 

Set Oyunu

 
Bu oyunu hem kalabalık hem de küçük aileler zevkle oynayabilir. Kâğıtla oynanan bu zekâ oyunu iki kişiyle de altı kişiyle de oynanabiliyor. Oyunun amacı adından da anlaşılacağı üzere kartlardan üçlü bir set oluşturmak. Her kartın üzerinde değişik renkte, desende, şekilde resimler bulunuyor. En hızlı seti oluşturan puanı kapıyor.
 

Sessiz Sinema

 
Sessiz sinema oyun aktivitesi de çok öncelerden beri oynanan ve hiçbir şeye ihtiyacınız olmadan yalnızca konuşmadan, hareketlerle izlediğiniz bir filmi anlatabileceğiniz popüler oyunlardan bir tanesidir.
 
Seçtiğiniz herhangi bir filmin kaç kelimeden oluştuğunu elinizle anlatarak oyuna başlayabilir, filmin ismini ister çevrenizdeki nesnelerle, isterseniz de hayal gücünüze bağlı olarak karşınızdakilere konuşmadan anlatmaya başlayabilirsiniz.

Dokun ve Tahmin Et

 
Bir tepsinin içine evde bulunan objeler konur. (Toka, para, saç fırçası, cüzdan…) Oyuncular bu nesneleri kısa süre gördükten sonra tepsinin üzeri bir bezle örtülür ve objelerin yerleri değiştirilir. Oyuncuların gözleri kapatılır ve nesnelere dokunarak onun ne olduğunu bulmaya çalışırlar. Çocuklar, dokunma duyusunu kullanarak kısa süreli ve aktif işleyen bellek alanlarını geliştirir.
 
Keyifli Tatiller…

Bir yorum bırak