Tolstoy’dan Bir Baş Yapıt: Sahi İnsan Ne İle Yaşar?

POST7

Savaş ve Barış gibi hafızalarımızdan silinmeyecek eserleri edebiyata kazandıran Rus romancı Lev Nikolayeviç Tolstoy, günümüzde dahi geçerliliğini yitirmeyecek bir soru soran romanıyla bizi baş başa bırakır; İnsan Ne İle Yaşar?

Yaşamının son otuz yılında din, devlet, toplum, birey ve özgürlük gibi kavramlar üzerinde düşünmüş ve bu konularla alakalı eserler vermiş olan Tolstoy, İnsan Ne ile Yaşar kitabında da insan yaşamına dair mühim soruları hem kendine hem de okura sordurtur. İnsan hayatındaki iyilik ve kötülük, yaşam ve ölüm gibi karşıtlıkları temel alarak ahlak ve etik çerçevesinde yanıtlar arayan Tolstoy geriye akılda kalıcı bir eser bırakır. Kısa öykü yazma konusundaki yeteneği onu yalnızca bir sanatçı değil aynı zamanda hakikat arayıcısı da yapar.

İnsan Ne İle Yaşar kitabı gerçekle aranızdaki ilişkiyi sorgulamanıza ve tatminkâr cevaplar bulabilmenize yardımcı olabilecek nadide kitaplar arasındadır.

İnsan Ne İle Yaşar Neyi Anlatıyor?

İnsanlar birbirinden ayrı olarak değil birlik içerisinde yaşadıkları takdirde doğayla başa çıkabilirler. İnsanlar kendi ihtiyaçlarından çok başkalarının ihtiyaçlarını görebilecek güce sahiptir. Tolstoy, insanoğlu içinde ne barındırıyor ne ile yaşıyor ve onda eksik olan şey ne gibi soruları didaktik bir dille anlatıyor.

Simon adlı bir tüccarın hikâyesini anlatan İnsan Ne İle Yaşar, aklındaki cevapları bulabilmek adına bilge insanlarla konuşur ve cevabı bulmaya çalışır. Bilge kralın kendisine söylediği; ‘hayatta en önemli an şimdidir, en gerekli olan kişiyse yanındaki kişidir ve en önemli uğraş ise iyiliktir,’ sözü onu derinden etkiler. İnsana ne gerekir; toprak mı, iyilik mi yoksa başka bir şey mi?

Toplamda yedi hikâyeden oluşan bu kitap, dünyevi hayatı ve maneviyatı ele alarak ‘İnsanda yaşayan şeyi, insana verilmemiş olan şeyi’ sorgulatır ve bunlara yanıt arar.

İçinde bulunduğunuz an oldukça değerlidir çünkü ancak içinde bulunduğumuz anda hayatımızı değiştirmek adına bir şeyler yapabiliriz. İnsanın hayata gönderilmesinin sebebinin iyilik yapmak olduğunu söyleyen Tolstoy, karakteri bilge insanlarla karşılaştırarak onunla birlikte cevap aramanıza olanak sağlar.

İnsan Ne İle Yaşar Potink mağazamızda ve bağlantılı olduğumuz tüm dijital platformlarımızda sizleri bekliyor.

Benzer gönderiler

Bir yorum bırak