Ülkelerin Can Damarı Kitabevleri

Yeni bir ülkeye gittiğinizde tüm tarihî yapıları, sergi salonlarını ve müzeleri gezmek istersiniz, değil mi? Eski mabetler, belki ünlü sanat insanlarının mezarları, doğal güzellikler ve ihtişamlı mimari yapılar… Peki, yeni bir ülkeye gittiğinizde kitabevlerini de görmek ister misiniz? O ülkenin tüm kültürel etkinliklerini besleyen, nitelikli okurların ve yazarların sık sık ziyaret ettiği kitabevleri ilginizi çekmez miydi?

 

İtalya’nın Modern Kitabevleri

1. İtalya: Kendisi bir açık hava müzesi olan İtalya’ya gittiğinizde, Roma’da bulunan The Bookàbar Bookshop’u ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. The Bookàbar Bookshop, çadaş mimarisiyle göz dolduruyor.

kitabevi

2. Slovakya: Başkent Bratislava’da yer alan Plural Bookshop, isminin hakkını veriyor. Hatrı sayılır büyüklükte olan kitabevi, gelen ziyaretçileri bekliyor.

3. Portekiz: Porto şehrinde yer alan Livraria Lello adlı kitabevi, gelen ziyaretçilerini mimarisiyle etkilemeyi başarıyor. 1906 yapımı, neo-gotik yapının başta J.K. Rowling olmak üzere pek çok edebiyatçıyı etkisi altına aldığı biliniyor.

4. Belçika: Eğer sadece kitap bakmak yetmez, yemek de yemeliyiz diyorsanız, Brüksel’de yer alan Cook and Book tam size göre!

kitabevi

5. Çin: Pekin’de bulunan Bookworm, Batı’nın izlerini taşıyor. Mutlaka görülmesi gereken kitabevlerinden biri…

6. Arjantin: Latin Amerika’nın sıcaklığını hem mimarisiyle hem de ışıklandırmasıyla yaşatan bir kitabevi, El Ateneo Grand Splendid kitabevleri. Yıllarca tiyatro oyunlarına ve sinema gösterilerine ev sahiplii yapan bu kitabevi, artık kitapsever ziyaretçilerini ağırlıyor. El Ateneo Grand Splendid, dünya ölçeğinde öne çıkan kitabevlerinin başında geliyor.

 

Breazilya’nın  Bu Konudaki Başarısından Haberdar mısınız?

7. Brezilya: Futbolu ve danslarıyla öne çıkan ülkelerden biri olan Brezilya’da hiç de hafife alınmayacak büyüklükte bir kitabevi yer alıyor. Sao Paulo kentinde, Livraria de Vila adlı kitabevini kime sorsanız gösterir.

kitabevi

8. Meksika: Mexico City, “kitap kahvesiz olmaz” diyenler için bir cennet vadediyor. Ormanın içine yerleştirilen Cafebreria El Pandulo’da kitabevleri bir yandan kitapları inceliyor, diğer yandan dünyanın en güzel çekirdeklerinden çekilen kahvenizi yudumluyorsunuz.

9. Fransa: Klasik edebiyat geleneğinde ön plana çıkan, her daim büyük yazarlar ve şairler yetiştirmeyi başaran Fransa, dünyanın en güzel kitabevlerinden birine sahip. Paris’e gittiğinizde Shakespeare & Company adlı kitabevini muhakkak görmelisiniz.

10. Amerika Birleşik Devletleri: “Rüyalar ülkesi” ABD’de modern mimarisiyle öne çıkan bir kitabevi yer alıyor. Los Angelas’a yolunuz düşerse, The Last Bookstore’a uğramayı unutmayın.

İyi yolculuklar.

 

Instagram Hesabımızı Ziyaret Etmeyi Unutmayın. Instagram Hesabımıza Buraya Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

Bir yorum bırak