Ünlü Yazarlar Hakkında Bilinmeyen İlginç Bilgiler

hemingway

Kitap sayfalarında kendimizi bulduğumuz, yer yer yarattığı karakterlerle birlikte üzüldüğümüz, heyecanlandığımız ve sonunu bilmediğimiz maceralara doğru soluksuz adım attığımız hikâyelerin yazarları hakkında bilinmeyenleri bilinir kılmak adına yola çıktık. Az gittik uz gittik edindiğimiz bilgiler sonucunda hiçbir yerde duyamayacağınız enteresan bilgileri Potink Kitap olarak sizler için derledik. O halde bazılarını ismini, bazılarını yazdığı bir kitaptan bazılarını ise yarattığı karakterlerden aklımıza kazıdığımız yazarlar ve onlar hakkında bilinmeyenler sizlerle.

Öldükten Sonra Üne Kavuşan Yazarımız; Franz Kafka

Edebiyat denildiğinde ilk akla gelen ve mutlaka en az bir romanı hakkında fikre sahip olduğumuz Franz Kafka’yla başlıyoruz. Yarattığı kendine has tarzıyla birlikte edebiyat camiasına adından sıkça bahsettirecek eserler bırakan Kafka’nın mutsuz ve oldukça depresif bir yazar olduğu hemen hemen herkes tarafından biliniyordur. Yüzü bir türlü gülmeyen ve içindeki mutsuzluğu satırlarına da yansıtan yazarımızın belki de daha önce hiç duymadığınız özelliklerini duymaya hazır mısınız?

Çocukluk döneminde yaşanan olayların ve ailenin çocuklar üzerinde büyük bir etki bıraktığı herkes tarafından bilinir. Kafka’nın da ailesiyle ve özellikle babasıyla arasında olan sorun onun özgüvensiz birisi olarak yaşamasına sebep oldu. Oldukça otoriter tavırlarıyla Kafka üzerinde büyük bir yıkıcı etki bırakan babasının heybetli duruşuna karşın Kafka oldukça çelimsiz ve zayıf vücudu nedeniyle kendisini daima eksik hissetmiştir. Öyle ki Kafka babasıyla yaşadığı sorunlarını da Babaya Mektup isimli kitabında da okurlarıyla detaylı bir şekilde paylaşmıştır.

Kafka’nın insanların ilginç bulduğu en garip özelliği ise öldükten sonra üne kavuşmuş olmasıdır. Eserlerinin hepsi hayata veda ettikten sonra basılmıştır. Her ne kadar birçoğunun yakılmasını istediyse de en yakın arkadaşı olan Max Brod onu dinlemeyerek Kafka’nın hayata veda etmesinin ardından yazdıklarını yayımlatmıştır. Tüberküloz rahatsızlığından dolayı ölen Kafka, yoğun bir uykusuzluk, baş ağrısı, anksiyete ve şizofreni belirtileri gösteriyordu. Ayrıca Kafka sıkı bir vejetaryendi. Et yemeyi cinayet olarak nitelendiriyordu.

Ünlü Yazar Dostoyevski Kumar Bağımlılığıyla Biliniyordu

Yazdığı kitaplarıyla birlikte unutulmaz eserler bırakan Fyodor Mihayloviç Dostoyevski, Rus edebiyatının en başarılı ve adından söz ettiren yazarlarından bir tanesidir. Dostoyevski de başarısının ardında hayatını büyük oranda etkileyen olumsuz özelliğiyle nam salmış durumda. Kumara olan bağlılığı sebebiyle de Dostoyevski kumar borçlarını ödeyemediği zamanlarda karısının parasını çalıyormuş. Ayrıca cinsel düşkünlüğüyle de bilinen yazarımızın Kafka gibi babasıyla arası pek iyi değilmiş. Oldukça zor bir hayat geçiren ve esasen mühendis olan Dostoyevski her şeye rağmen iyi ki var. O olmasaydı Suç ve Ceza, Karamazov Kardeşler ve Kumarbaz gibi efsaneleşmiş eserler de olmayacaktı. Kendisini buradan saygıyla anıyoruz.

Çöpçatanlığıyla Bilinen Jane Austen

En iyi aşk kitapları arasında yer alan Aşk ve Gurur romanının yazarı olan Jane Austen’a geçiyoruz. İngiliz edebiyatının önde gelen isimlerinden bir tanesi olan Jane Austen hayatı boyunca hiç evlenmemiş. Yazmış olduğu kitapla arasında büyük bir tezatlık oluşturan hayatıyla dikkat çeken yazarımız hayatı boyunca ailesiyle birlikte yaşamıştır. Ancak buna rağmen yarattığı tüm kadın karakterler mükemmel aşk hayatlarıyla bilinir. Belki de yaşayamadığı aşk hayatını yarattığı karakterlerle yaşayan Jane Austen yazdığı çalışmaları ailesinin okumasını hiç istemezmiş. Ayrıca bekar kızları evlendirme merakını da ailesinden gizleyen yazarımız yazı yazarken bile odasına birisinin girdiğini duyduğu anda notlarını hemen saklıyormuş.

Aleksandr Puşkin’in Tek Yurt Dışı Gezisinin Erzurum Olduğunu Biliyor Muydunuz?

Neden Erzurum dediğinizi duyar gibiyim. Rus edebiyatının önde gelen yazarlarından bir tanesi olan Aleksandr Puşkin soylu bir aileden geliyor. İlköğretimini evde anne ve babasından alan Puşkin sonrasında yaşadığı aşklar ve skandallarla dolu hayatıyla hep gündeme gelmiştir. Gittiği tek yabancı ülkenin Türkiye olması da bizleri şaşırtıyor. Hatta yazarımızın Erzurum Yolculuğu isimli bir kitabı var ve yazar bu kitabında orada geçirdiği günleri anlatıyor.

Öfkesiyle Bilinen Ernest Hemingway

Amerikalı yazar Ernest Heimngway’i bilmeyenleriniz yoktur. Bilmiyorsanız da özellikle Çanlar Kimin İçin Çalıyor, Silahlara Veda gibi ünlü eserleriyle tanışmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Kaleme aldığı eşsiz eserleri ve son derece karizmatik görünümüyle ilgi odağı olmayı başarmış yazarımızın kendisi gibi yazar olan James Joyce ile yakın dostluğu her daim biliniyordu. Sıklıkla çıktıkları bar gecelerinde Joyce genel olarak kavgaya karışırmış. Hemingway de arkadaşını kollamak amacıyla sürekli birilerini dövmek zorunda kalırmış. Hatta bir keresinde kendisi hakkında olumsuz eleştiri yapan bir yazar eleştirmenini ilk gördüğü yerde tekme tokat dövmüş. Hemingway 1944 yılında bir dergi için savaş muhabirliği yapmış. Ancak yasalara aykırı olmasına karşın kuralları çiğneyerek bir asker gibi davranmış. Kurallara aykırı kişiliği sebebiyle de mahkemede yargılanmış. Savaşın ardından bronz madalya almayı da ihmal etmeyen yazarımızın bilinmeyen bir başka özelliği ise ava olan merakı. Özellikle silahları kullanarak balık avları yaparmış. Öyle ki bir keresinde köpek balığıyla girdiği mücadelede silahını kullanırken yanlışlıkla kendisini de vurmuş.

Belki birçok anlatılanları biliyordunuz ya da ilk kez duyduklarınız karşısında epey şaşırdınız. Potink Kitap olarak derlediğimiz yazarlar ve hakkında bilinmeyenler köşemizi beğendiyseniz bizi takip etmeyi ve görüşlerinizi yorumlara yazmayı unutmayın. Bir sonraki yazar ve haklarında bilinmeyenler köşemizde görüşmek dileğiyle. Bizi Youtube, Spotify, Twitter, Facebook ve Instagram adreslerimizden de takip etmeyi unutmayın.

Potink Kitap

Benzer gönderiler

Bir yorum bırak