Yazarların Dünyasını Keşfeden Belgeseller

Okumayı seven her kitap kurdu okuduğun kitabın yazarını da merak eder… Yazarların hayatlarını konu alan, ilginç belgesel dizilerini meraklı kitap kurtları için derledik.

İnsan Manzaraları – Türkiye’den Altı Yazar Portresi

6 tane Türk yazarı merkezine alan, 6 bölümden oluşan belgesel serisi edebiyat dünyasında yaratım konusu ve yazarların özel hayatları ele alınıyor. Nazım Hikmet, Yaşar Kemal, Orhan Pamuk, Murathan Mungan, Elif Şafak ve Aslı Erdoğan’ın hikayelerini merak edenler için samimi bir dille ilerleyen yapıt, geçmişten günümüze gerçek fotoğraflar ve görüntülerle de destekli şekilde ilerliyor. Bu yüzden de sadece konuşma ağırlıklı klasik biyografi belgesellerinden ayrışıyor diyebiliriz. 20 yıllık çalışma sonucu ortaya çıkmış kurguların mimarı, ödüllü yönetmen Osman Okka.

Orhan Pamuk “Bir Kentin İzindeki Romancı”, Murathan Mungan “Boğaziçinin Ünlü Şairi”, Elif Şafak “Tasavvuftan Günümüze Edebiyat”, Aslı Erdoğan “Cennetin ve Ölümün Sınırında”, Yaşar Kemal “Şiirsellik ve Politika Arasında” ve Nazım Hikmet “Şair ve Devrimci” başlığı altında seyirciyle buluşuyor.

 

Büyük Yolların Haydutu

Belgesel adını Atilla İlhan’ın aynı isimli şiiri ve kendinin anıldığı isimlerden birinden alıyor. Eser içerisinde hem Atilla İlhan kendisini anlatıyor hem de arkadaşları şairden söz ediyor.

Uzun seneler Atilla İlhan’ın asistanlığını yapmış olan Belgin Sarmaşık tarafından hazırlanan bu yaşam yansıması, bir yazarın kimliğini en iyi betimleyebilecek bir ekibin yoğun çalışmalarıyla ortaya çıkarılmış. Aslında Atilla İlhan için yazar demek yeterli değil çünkü büyük ustanın geçmişinde senaristlik, eleştirmenlik ve gazetecilik de bulunuyor. Renkli ve dolu kişiliğini işlerine ilmek ilmek yansıtan Atilla İlhan “edebiyatçılığı” bir bohem kültürü izdüşümü değil aksine disiplinli bir çalışma hayatı çerçevesinde mümkün olabilecek bir kimlik olarak yaşıyor.

Keyifli Atilla İlhan anılarını okumak isteyenler belgesel ile aynı isimli olan kitabı da satın alabilirler.

 

Portreler Galerisi

TRT’nin nostaljik, siyah beyaz görüntülerle harmanlayarak hazırladığı belgesel serisi seslendirme biçiminin de destekleyici etkisiyle bizleri eski günlerin atmosferi içinde hissettiriyor. Her bölüme özel, alanında yetkin kişilerin kısa yorumlarının da röportaj biçiminde verilmesiyle ara ara zaman makinesiyle günümüze dönüşler de yaşıyoruz.

Program bölümlerinde Türk edebiyat tarihinde önemli yeri olan birçok isim yer alıyor. Sait Faik Abasıyanık, Ahmet Hamdi Tanpınar, Cemal Süreyya, Mehmet Akif Ersoy ve Edip Cansever bu isimler arasında bulunuyor. Her bölüm ortalama 30 dakika sürüyor ve tam tadında olan bu süre uzunluğu sayesinde tatmin edici bir seyir keyfi deneyimi yaşatıyor.

 

Bir Yudum İnsan

Biyografik belgeselleri başarılı kılan nedir? Sonuçta bir insan hayatından bahsediliyorsa bir belgeselde zaten içerik belli iken, konuyu ele alış biçimi ortaya çıkan ürünü ne kadar albenili hale çevirebilir? “Bir Yudum İnsan” programı bu sorulara en iyi cevap veren televizyon işleri arasında yer alıyor. Uzun yıllar başarılı bir şekilde seyircinin takdirini toplamış olan Bir Yudum İnsan’da sayısız konuk ağırlandı. Her zaman çarpıcı ve merak uyandırıcı sorularla hayat hikayelerinin can alıcı noktalarına ışık tutan belgesel serisinde hem hayata veda eden hem de hala yaşayan birçok ünlü isim ağırlandı. Bu isimler arasında; Erkin Koray, Sadri Alışık, Cem Karaca, Neşet Ertaş, Filiz Akın, Ara Güler, Tarık Akan, Atıf Yılmaz, Can Yücel, Orhan Pamuk, Nazım Hikmet, Rıfat Ilgaz, Yaşar Kemal… ve niceleri bulunuyor.

 

Kentler ve Gölgeler

Belgeselciliğe yeni bir soluk getiren TRT’nin önemli projesi “Kentler ve Gölgeler” belgesel dizisinde, ünlü sanatçılar yaşadıkları şehirlerle birlikte anlatılıyor. Örneğin Bertolt Brecht’in hayatına konuk olurken bir yandan yazarın adım adım gezdiği Almanya’nın Berlin’ini siz de karış karış dolaşıyorsunuz. Bu açıdan belgesel sanatçıların biyografileriyle birlikte izleyicilere aslında ülkeler için küçük turlar da sunuyor. Bir romanın yazıldığı evi, ilham kaynağı olan sokakları, kurgular yapılırken nasıl bir manzara bakıldığını görebilmek heyecan verici!

Seride, Federico Garcia Lorca, Amin Maalouf, Nikolay Vasilyeviç Gogol, Yahya Kemal Beyatlı, Maksim Gorki, Nazım Hikmet ve Franz Kafka gibi hem Türkiye’den hem de dünyanın farklı yerlerinden önemli sanatçıların anlatıldığı Kentler ve Gölgeler’in her bölümü farklı, ünlü bir ismin sunumuyla meraklısıyla buluşuyor.

Bir yorum bırak